Yhdistyksen 67. toimintavuosi taittuu loppuaan kohti. Vedetään langat yhteen, solmitaan avoimet päät, iloitaan kuluneen vuoden vauhdista ja hengähdetään hetken. Tuleva vuosi jo siintää juhlallisella avauksella. On jälleen aika kiittää menneestä vuodesta ja rauhoittua joulun viettoon. Tekstiilitaiteilijat TEXO ry kiittää kaikkia jäseniään ja yhteistyökumppaneitaan kuluneesta vuodesta ja toivottaa kaikille tunnelmallista joulunaikaa sekä värikylläistä tulevaa vuotta 2024!

KATSAUS LOPPUVUODEN TAPAHTUMIIN
Tekstiilitaiteilijat TEXO ry:n vuoden 2023 sääntömääräinen syyskokous järjestettiin marraskuussa hybridisti sekä Ornamon tiloissa Helsingissä että etäyhteyden välityksellä Google Meetillä. Paikalla vaikuttamassa oli suuri joukko texolaisia ympäri Suomen. Kiitos kaikille läsnäoleille! 
Syyskokouksessa hyväksyttiin vuoden 2024 toimintasuunnitelma ja budjetti sekä valittiin seuraavalle toimintakaudelle uusi hallitus. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Jaana Woll ja hallituksen jäseniksi valittiin Maija Esko, Laura Laivamaa, Petra Martinez, Eija Nevala, Reika Vesala ja Jana Výborná-Turunen. Uusi hallitus aloittaa toimikautensa 1.1.2024. Lämmin kiitos hallitustyöskentelyn jättäville kollegoillemme: someviestinnästä vastanneelle Melissa Sammalvaaralle sekä sihteerinä toimineelle Maria Rivera-Pessille. Olette kultaa!

Aiemmin syksyllä jäsenistölle jaetun jäsenkyselyn vastausaikaa on päätetty jatkaa. Voidaksemme jatkossa kohdentaa resurssit juuri oikeisiin asioihin, keräämme yhdistyksen jäsentoiminnan kannalta tärkeää tietoa helmikuun alkuun saakka. Hallituksen tavoitteena on kehittää yhdistyksen toimintaa palvelemaan ja inspiroimaan TEXOn aina vaan monipuolistuvaa jäsenistöä. Jäsentemme ammatillisen toiminnan ja intressien kirjo on keskeisin voimavaramme mutta myös tarjonnan kohdentamisen haaste. Mitä enemmän saamme vastauksia, sitä täsmällisemmin voimme jatkossa rakentaa yhteistä. TEXOn tulevaisuusnäkymien uudistaminen on sinun käsissä, vaikuta! Vastaa jäsenkyselyyn tästä linkistä 4.2.2024 mennessä!

VUOSI 2024 KÄYNNISTYY VUODEN TEKSTIILITAITEILIJA JULKISTAMISTAPAHTUMALLA!
Ensimmäinen jäsenille suunnattu tapahtuma ja tapahtumasarja kolkuttaakin ovelle heti tammikuussa. Vuoden Tekstiilitaiteilija 2024 -nominaatio jaetaan lauantaina 20.1.2024 klo 16 Rovaniemen Kulttuuritalo Korundissa. Tilaisuuden avauspuheen pitää Rovaniemen Taidemuseon johtaja Riitta Kuusikko, ohjelmasta vastaa palkittu joikaaja ja kirjailija Niillas Holmberg. Julkisen juhlatilaisuuden päätteeksi kutsumme kaikki TEXOn jäsenet lämpimästi tervetulleiksi jatkamaan talon yksityiselle puolelle kuohuviinivastaanotolle. Tervetuloa paikan päälle kaikki pohjoisessa asuvat tai lomailevat!

Korundissa meneillään olevan Kuvan kutojat -kuvakudosnäyttelyn yhteydessä Rovaniemen Yliopisto järjestää tammi-helmikuussa 2024 aiheen ympärille kietoutuvan tekstiilitaide -aiheisen luentosarjan Rovaniemen taidemuseon tiloissa. Luennot striimataan. Tutustu 
tarkempaan ohjelmaan tästä linkistä.

– hallitus

***
Kuvituskuvassa talvimaisema Konttaiselta. Kuva: Miia Pöytälaakso